Suppletie: als u te veel of te weinig btw hebt betaald

Als u te veel of juist te weinig btw hebt betaald, dan kunt u dit corrigeren met een btw-suppletie. U kunt dit digitaal doen, of via een speciaal formulier. Sinds 2012 mag u kleine bedragen verwerken in de eerstvolgende aangifte.

Btw-suppletie
Het kan gebeuren dat u, om wat voor reden dan ook, over een bepaald tijdvak te veel of juist te weinig omzetbelasting hebt betaald. Dit kunt u corrigeren door middel van een btw-suppletie, oftewel een aanvulling op de aangifte. Vanaf 1 april 2012 moet u daarvoor een speciaal formulier van de Belastingdienst gebruiken.

Daarbij zijn 2 dingen belangrijk:

- U mag de fout niet herstellen door de btw te verrekenen in de aangifte over een later tijdvak, tenzij het (te ontvangen of te betalen) bedrag per saldo niet boven de € 1000,- uitkomt. Dan mag u de btw-correctie verwerken in de eerstvolgende btw-aangifte. Zie: Suppletie niet meer nodig bij kleine btw-correcties »;
- Het is niet de bedoeling om een aangevulde of gewijzigde aangifte omzetbelasting over hetzelfde tijdvak in te dienen.

Vrijwillig of verplicht?
Sinds 1 januari 2012 moet u verplicht melden aan de Belastingdienst als u in de afgelopen 5 jaar te veel of te weinig btw hebt aangegeven. Per 1 april moet dat met een verplicht gesteld suppletieformulier op het beveiligde gedeelte van de belastingsite. U kunt dat formulier ook hier downloaden.

Als u het nalaat om een suppletieaangifte te doen, dan kan de Belastingdienst een vergrijpboete opleggen.

Te veel btw aangegeven en betaald
Te veel btw betaald? Stuur dan een verzoek naar de Belastingdienst om dit bedrag terug te betalen. Dat kan digitaal via het beveiligde gedeelte van de Belastingsite. Klik op 'Overige formulieren' en kies het formulier 'Suppletie omzetbelasting'.

Het kan ook op papier met het formulier suppletie omzetbelasting. Vul dit in, print het uit, onderteken het en stuur het naar de fiscus. De Belastingdienst behandelt het verzoek dan als een bezwaar tegen betaling(en) op eerder ingediende aangifte(n).

Doe dit wel binnen 6 weken na de betalingstermijn, dan kunt u bij een afwijzende beslissing nog in beroep gaan bij de rechter.

Te weinig btw aangegeven en betaald
Wanneer u te weinig btw hebt betaald, dan moet u dat bedrag zo snel mogelijk bij de Belastingdienst melden. U kunt dit digitaal doen via het beveiligde gedeelte van de site van de Belastingdienst. Klik op 'Overige formulieren' en kies het formulier 'Suppletie omzetbelasting'.

Het kan ook op papier. Download het formulier suppletie omzetbelasting. Vul dit in, print het uit, onderteken het en stuur het naar de fiscus.

De Belastingdienst stuurt daarna een naheffingsaanslag, die eventueel is vermeerderd met heffingsrente en een boete. Vanwege die boete is het belangrijk dat u zelf meldt dat u te weinig btw hebt betaald. Indien u dit binnen 3 maanden na afloop van het betreffende jaar doet, wordt er geen heffingsrente berekend, op voorwaarde dat er sprake is van een vrijwillige verbetering.

Btw-schuld
Als u niet in staat bent een btw-schuld te betalen, kan de Belastingdienst besluiten om:

  • Uitstel van betaling te verlenen;
  • Een betalingsregeling te treffen;
  • De btw-schuld te verrekenen met een teruggaaf van (een andere) belasting of premie Volksverzekeringen
    in uitzonderlijke gevallen over te gaan tot kwijtschelding.

Zie ook:
- Suppletie niet meer nodig bij kleine btw-correcties »
- De btw-aangifte: zo werkt het »
- De kleine-ondernemersregeling »

Auteur: Martin Krüger
Gemiddelde (1 Stem)
0 Reacties
Toon

Uw mening Uw mening

Moet er een minimumloon komen voor zzp'ers?