Elke vrijdag geeft de redactie van De Zaak een overzicht van het nieuws en belangrijke ontwikkelingen van de afgelopen week. Zo kun jij als ondernemer goed het weekend in! En er gebeurde weer genoeg…
Nieuwe box 3 schuift naar uiterlijk 2029, kabinet wil box 2-tarief naar 23,5%
Het kabinet heeft het Belastingplan 2027 op 3 november opnieuw aangepast. De belangrijkste wijziging gaat over box 3: de vermogenswinstbelasting, waarbij je belasting betaalt over wat je vermogen echt opbrengt, moet volgens het kabinet uiterlijk in 2029 ingaan. Kunnen banken de klantgegevens die daarvoor nodig zijn eerder aanleveren, dan kan het alsnog 2028 worden. Een dag eerder adviseerde de Raad van State om het wetsvoorstel in te trekken en pas in 2030 te beginnen. Ook nieuw: de geplande verlaging van het heffingsvrij vermogen gaat niet door. In plaats daarvan wil het kabinet de box 2-tarieven tijdelijk verlagen. Op 12 november stemt de Tweede Kamer. Of er een meerderheid komt, vooral in de Eerste Kamer, is nog onzeker.
Wat betekent dit voor jou?
Heb je privé spaargeld of beleggingen, dan blijft het huidige stelsel met een fictief rendement in 2027 in ieder geval van kracht, en waarschijnlijk in 2028 ook. Is je werkelijke rendement lager, dan kun je dat met de tegenbewijsregeling aantonen. Lees in Box 3-belasting voor ondernemers: wanneer betaal je en hoeveel? hoe dat werkt. Ben je dga, dan raakt het voorstel je via box 2. Het lage tarief gaat volgens het voorstel van 24,5% naar 23,5% en het hoge tarief van 31% naar 29%B beide verlagingen gelden tijdelijk vanaf 2027 tot en met 2030. Keer je € 50.000 dividend uit in 2027 in plaats van 2026, dan scheelt dat € 500. Wat in het voorstel blijft staan: de grens voor excessief lenen bij je eigen bv gaat vanaf 2027 in stappen omlaag, van € 500.000 naar € 100.000.
Advies van De Zaak: Neem tot na de stemming op 12 november geen grote beslissingen over je vermogen, want het plan kan nog veranderen. Twijfel je als dga of je dit jaar of volgend jaar dividend uitkeert? Reken het verschil dan nu al uit met de huidige box 2-tarieven. Zo kun je vóór 31 december meteen beslissen zodra het plan vaststaat.
Bron: Tweede Kamer – Kamerbrief Aanpassingen Belastingplan en box 3
Lijfrentepremie aftrekken over 2026? Je moet uiterlijk 31 december betalen
Wil je lijfrentepremie aftrekken over 2026, dan moet je de premie uiterlijk 31 december betalen. Hoeveel je mag aftrekken, hangt af van je jaarruimte, die is gebaseerd op je situatie in 2025, en van je reserveringsruimte: de ruimte die je de afgelopen tien jaar niet hebt gebruikt. Wat je in 2016 niet hebt benut, vervalt na dit jaar. Heb je al een lijfrente met een einddatum in 2025? Dan moet de eerste uitkering uiterlijk 31 december 2026 betaald zijn. Gebeurt dat niet, dan behandelt de Belastingdienst de hele lijfrente als afgekocht per 1 januari 2027.
Wat betekent dit voor jou?
Voor zzp’ers zonder pensioenfonds is lijfrente een van de weinige manieren om met belastingvoordeel een pensioen op te bouwen. Lees meer in alles wat je moet weten over lijfrente en pensioenopbouw. Stort je vóór de jaarwisseling, dan telt dat bedrag op de peildatum van 1 januari 2027 ook niet mee in box 3. Stort je meer dan je ruimte toelaat, dan is het meerdere nooit aftrekbaar. Ook niet in een later jaar. Gaat een lijfrente met einddatum 2025 niet op tijd in, dan wordt het hele bedrag belast in box 1, tegen maximaal 49,5%. Is de afkoopsom hoger dan € 5.513, dan komt daar vaak nog maximaal 20% revisierente bij. Lijfrentes uit het oude regime zijn daarvan uitgezonderd.
Advies van De Zaak: Reken met het hulpmiddel lijfrentepremie van de Belastingdienst uit hoeveel jaarruimte en reserveringsruimte je hebt. Gebruik eerst je reserveringsruimte, dan gaat de ruimte uit 2016 niet verloren. Betaal ruim vóór de kerstdagen. Heb je een lijfrente met einddatum in 2025? Bel je aanbieder dan nog deze maand om de uitkering te laten starten.
Nog 73.000 ondernemers met coronaschuld: voor de meesten stopt de betalingsregeling op 1 oktober 2027
Bijna 73.000 ondernemers betalen nog af op hun coronabelastingschuld. Samen gaat het om € 1,9 miljard. Ongeveer 25.000 van hen hebben een betalingsachterstand. Dat blijkt uit cijfers van de Belastingdienst van 28 oktober. De betalingsregeling begon in oktober 2022 met 60 maandtermijnen en stopt voor de meeste ondernemers op 1 oktober 2027. Dan blijven er nog elf maanden over. Het kabinet liet in oktober weten dat de invorderingsrente niet voor iedereen omlaag gaat.
Wat betekent dit voor jou?
Los je nog af, kijk dan hoeveel er na je laatste termijn nog openstaat. Je mag de regeling alleen houden als je de termijnen en je nieuwe belastingen op tijd betaalt. Loop je achter, dan riskeer je dat je het hele restbedrag ineens moet betalen. Er zijn nog twee mogelijkheden om lucht te krijgen. Je kunt eenmalig een betaalpauze van maximaal zes maanden aanvragen. En is je regeling minimaal € 10.000, dan kun je de looptijd verlengen tot zeven jaar. Kreeg je de brief ‘Afronding UHT en einde invorderingspauze’? Dan gelden voor jou andere data.
Advies van De Zaak: Zoek de laatste brief van de Belastingdienst op en controleer hoeveel termijnen nog openstaan en of je een achterstand hebt. Denk je dat je niet alles vóór 1 oktober 2027 kunt aflossen? Vraag dan nu een betaalpauze of verlenging aan, en wacht niet tot het misgaat. Lukt het echt niet meer, dan kun je terecht bij het adviesteam van KvK of bij Geldfit Zakelijk.
Bron: Belastingdienst – Betalingsregeling voor opgebouwde belastingschuld door bijzonder uitstel
Leen je personeel uit? Meld je vóór 31 december aan, dan mag je in 2028 blijven uitlenen
Sinds 1 november kun je je aanmelden voor de overgangsregeling van de Wet toelating terbeschikkingstelling arbeidskrachten (Wtta). Dat kan tot en met 31 december 2026 bij de Nederlandse Autoriteit Uitleenmarkt (NAU). De wet gaat op 1 januari 2027 in. Ben je op tijd aangemeld, dan mag je blijven uitlenen zolang je aanvraag voor toelating loopt. Die aanvraag dien je in tussen 1 mei en 30 juni 2027. Vanaf 2028 geldt een uit- en inleenverbod voor wie geen toelating heeft, en dan begint de Arbeidsinspectie ook met handhaven.
Wat betekent dit voor jou?
De wet geldt niet alleen voor uitzendbureaus. Ook detacheerders, payrollbedrijven en bedrijven die af en toe personeel uitlenen met winstoogmerk vallen eronder. Voor de aanmelding heb je eHerkenning op niveau 3 nodig, een Berichtenbox voor Bedrijven en actuele KvK-gegevens. Je geeft ook je verwachte omzet over 2026 op, plus het deel dat uit uitlenen komt. Huur je zelf personeel in? Dan mag je vanaf 2028 alleen nog werken met toegelaten uitleners, anders kun je zelf een boete krijgen. Lees meer in Werk je met uitzendkrachten of gedetacheerden? Bereid je voor op de WTTA.
Advies van De Zaak: Controleer met de beslisboom op toelatinguitleenmarkt.nl of je onder de wet valt. Heb je nog geen eHerkenning niveau 3, vraag die dan vandaag aan, want het regelen kan weken duren. Ben je inlener? Vraag je uitzendbureau of detacheerder dan schriftelijk om te bevestigen dat het zich vóór 31 december aanmeldt.
Belangrijke data voor ondernemers
- 12 november:
- stemming Tweede Kamer over Belastingplan 2027
- 30 november:
- uiterste aangifte- en betaaldatum btw maand oktober 2026
- 3 december:
- uiterste datum aan- of afmelden kleineondernemersregeling (KOR) per 1 januari 2027
- 19 december t/m 3 januari 2027:
- kerstvakantie scholen regio's noord, midden en zuid
- 25 en 26 december:
- eerste en tweede kerstdag
- 31 december:
- uiterste deponeringsdatum jaarrekening 2025, aangifte en betaling btw over november 2026, peildatum rekening-courantmaatregel
- uiterste datum aanvragen huurtoeslag, zorgtoeslag en kindgebonden budget over 2025
- aanmelden voor de overgangsregeling Wtta, lijfrentepremie betalen voor aftrek over 2026, eerste uitkering van een lijfrente met einddatum in 2025
- 1 januari 2027:
- de Wtta gaat in en het is de peildatum voor box 3





